Dünyaya Bir Armağan Olun

slider6

 

Tüm dünyadaki Rotary üyelerinden, yetenekleri, deneyimleri ve liderlikleriyle içinde bulunduğumuz bu 2015 – 16 Rotary yılında kendilerini dünyaya bir hediyeymişçesine ortaya koymaları bekleniyor! Konya Rotary Kulübü üyeleri olarak, bu sorumluluk sizlerin de omuzlarınızda…

Rotary Uluslararası Başkanı K.R. “Ravi” Ravindran, bölge valilerine yaptığı konuşmanın “hayatımın en önemli anı” olduğunu söyledi.

“Her biriniz çok ödün, armağan verdiniz. Ve şimdi bu büyük armağanı bize hediye ediyorsunuz: Tüm yetenekleriniz, özellikleriniz, olduğunuz ve olabileceğiniz her şeyin olduğu bir yılı — ve böylece dünyaya verilen bir armağan oluyorsunuz!” diyen Ravindran, şöyle devam etti: “Bir potansiyeli, gerçeğe çevirmek için önünüzde bir yılınız var. Bölgenizdeki kulüplere liderlik etmek ve başkalarının hayatını değiştirebilmek için bir yıl. Zaman kısa, ama yapılacak çok iş var.”

 

Rotary’nin en büyük çalışması olan, çocuk felcini yok etme savaşına dikkat çeken Ravindran, “Çocuk felci olmayan bir  gelecek, tüm dünya çocuklarına söz verdiğimiz bir hediye. Ve bu hediyeyi onlara vereceğiz.”

Sri Lanka, Colombo Rotary Kulübü’nün bir üyesi olan Ravindran, Rotary’nin çocuk felci ile ilgili başarılarını, Rotary üyelerinin dünyada yarattıkları güçlü etkinin resmi olarak göstermekte. 25 yıl önce Rotary çocuk felcini yok etmeyi kendine hedef seçtiği sırada, çocuk felci 125 ülkede her gün 1000’den fazla çocuk, felç olmakta idi. Bugün, çocuk felci sadece Afganistan, Nijerya ve Pakistan’da bir salgın hastalık olarak kısıtlanmış vaziyettedir. Ve 2014 boyunca, sadece 333 vaka belirtilmiştir. “Savaşacağız, kazanacağız.”

Ravindran, Rotary’nin emek sarfettiği üyelik gibi diğer alanlar hakkında da açıklamalarda bulundu;

“Organizasyonumuzun temelini oluşturan öğeleri tekrar canlandırmak için bir yol bulmalıyız; yüksek etik değerlerin hayatımızın her yönündeki önemi ve her kulüpteki deneyim farklılığını destekleyen sınıflandırma sistemimiz. Çoğu zaman bu fikirler, yeni üyelerimizin bize katılmasına karşı yorucu engeller olarak görülmekte. Ama bunlar, Rotary’nin başarısında çok önemli bir yere sahiptir ve bunları görmezden gelmemiz bizim zararımızadır.”

Markalamaya odaklanmanın, Rotary’nin büyümesi için önemli olduğunu belirten Ravindran, “Dünyanın pek çok yerinde soluklaşan imajımızı yeniden konumlamalıyız.” dedi.

 

Ravindran, sözlerini gerçek bir değişim yaratmak için zamanın geldiğini belirterek sonlandırdı.

“Granit veya taştan oyulma değil, nice nesillerin hayatları ve kalplerinde sonsuza dek var olacak anıtlar dikmek için bir yılınız var. Bu bizim zamanımız. Ve tekrarı olmayacak. Bu fırsatı yakalayın!”

Ryan Hyland

Rotary News

Konya Rotary Kulübü Web Sitesi için Rotary.org sitesinden çevirilmiş, adapte edilmiştir.